2016/05/27

Góry Izerskie


Trasa: Szklarska Poręba Górna - Wysoka Kopa - Chata Górzystów - Jakuszyce
Jako że Góry Izerskie są oddalone od Leżajska prawie 600 km, początkiem miałem jechać samochodem lecz w pojedynkę uważałem że wyjdzie bardzo drogo, więc postanowiłem wybrać się komunikacją publiczną czyli pociąg. Pierwszy pociąg miałem w niedzielę z Łańcuta do Wrocławia, następny z Wrocławia do Szklarskiej Poręby Górnej, czas podróży 12 godzin koszt niecałe 100 zł.
Na miejscu byłem około południa, zrobiłem zakupy i ruszyłem niebieskim szlakiem w kierunku najwyższego szczytu Gór Izerskich Wysoka Kopa, po drodze minąłem starą kopalnie kwarcu. Po wejściu na szczyt (na Wysoką Kopę nie prowadzi żaden szlak), ruszyłem czerwonym szlakiem, a następnie żółtym w kierunku Chaty Górzystów. Po dotarciu do chaty która znajduje się na pięknej Hali Izeryjskiej poprosiłem o zimne piwo, a właściciel chaty uświadomił mnie że nie ma lodówki bo nie ma prądu, ciepłe piwo również dobrze smakowało. Chata ma bardzo fajny klimat, ograniczony dostęp do prądu, obiad wydawany jest w określonych godzinach, jedzenie bardzo dobre, a właściciele z pozytywnym poczuciem humoru. Jak ktoś chce odpocząć od cywilizacji to polecam. Po spędzeniu nocy ruszyłem dalej w kierunku miejscowości Jakuszyce gdzie kontynuowałem moją wędrówkę w kierunku Karkonoszy.
Aby nie zanudzać, góry Izerskie są  bardzo ładne, można śmiało podróżować z namiotem, w dużym stopniu są płaskie, wymarzone miejsce dla rowerzystów oraz biegaczy narciarskich.


 


 
Stara kopalnia kwarcu
 

Dawna Nowa Szkoła, a obecnie Chata Górzystów 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz